Historie, současnost, budoucnost. Podpořme společně výzkum konopí!

Společnost

Počátky výzkumu konopí a jeho léčivých účinků se na českém, resp. moravském území datují už do poloviny minulého století. Naši vědci v čele s profesorem Janem Kabelíkem už tehdy rozpoznali terapeutické vlastnosti konopí. O pár desítek let později proslavil tuzemskou “konopnou školu” biochemik Lumír Ondřej Hanuš, který se spolupodílel na objevení důležitého endokanabinoidu anandamidu. Objev pomohl pochopit mechanismus účinků konopí na endokanabinoidní systém a v podstatě odstartoval moderní výzkum fytokanabinoidů. 

Velmi pozitivní zprávou současnosti je, že se výzkumu a studiu konopí věnuje na území ČR čím dál více vědců a institucí, ale třeba i neziskových organizací, například významné české univerzity. Univerzita Palackého v Olomouci, Univerzita Karlova, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze nebo Česká Zemědělská Univerzita a další. Konopí zkoumají také v centru Akademie věd BIOCEV nebo v nemocnici U sv. Anny v Brně a dalších vědeckých pracovištích.

Experimentálním přístupem se prezentuje třeba nezisková organizace Institute SIS (Institute of Social Investigative Studies), která se již několik let zaměřuje na účinky kanabinoidů na konkrétních pacientech trpících závažnými onkologickými a neurologickými onemocněními. Tato kanabinoidní terapie je součástí dlouhodobé observační studie a je poskytována zdarma za účelem sběru lékařských dat a prokázání farmakologického potenciálu látek obsažených v konopí.

Činnost této organizace financuje přidružená společnost CannaCare, která již na základě těchto výzkumů přichází na trh s konkrétními produkty ve formě mastí, konopných olejů a kapslí s ojediněle vysokým obsahem CBD a CBG.

Aktuálně je možné podpořit výzkum a pomoci dalším pacientům rozšířením experimentálního léčebného programu HARP (Human Application Research Program) v crowdfundingové kampani na HitHit.cz/cannacare právě koupí produktů přidružené společnosti CannaCare.