Major League Baseball odstranila přírodní kanabinoidy ze seznamu zakázaných látek

Společnost

Tiskové prohlášení představitelů soutěže Major League Baseball (MLB) proběhlo v souladu s hráčskou asociací (MLBPA) a specifikovalo tyto klíčové změny v rámci Společného programu prevence a léčby drog, které začnou platit od nové sezóny 2020.

Nyní budou všechny získané vzorky hráčů testovány kromě ostatních zakázaných látek také na přítomnost opioidů, fentanylu, kokainu a syntetického tetrahydrokanabinolu (THC) v podobě produktů nazývaných například K2, Spice apod.. Každý pozitivně testovaný hráč předstoupí před výbor složený z lékařských odborníků, zástupců Úřadu komisaře ligy a asociace hráčů. Prohřešky hráčů budou vyhodnoceny individuálně a pokud to bude vhodné, bude jim vytvořen personalizovaný léčebný plán. Hráč bude disciplinárně potrestán teprve tehdy, když nebude na tomto procesu spolupracovat.

Přírodní kanabinoidy (např. THC, CBD aj.) budou odstraněny ze seznamu zakázaných látek. V budoucnu bude chování související s užíváním konopí hodnoceno stejně jako chování související s alkoholem. Povinné hodnocení, dobrovolné léčení a možnost disciplinárního trestu bude záviset na klubu nebo Úřadu komisaře v reakci na konkrétní chování týkající se přírodních kanabinoidů.

V sezónách 2020 a 2021 se stanou pro všechny hráče povinné vzdělávací programy založené na renomovaných vědeckých zjištěních. Programy se budou týkat nebezpečí opioidních léků a praktického přístupu ke konopí.

Co je to MLB?

Major Baseball League vznikla spojením dvou soutěží, Americké ligy AL a Národní ligy NL, v roce 1903. Nejvyšší a nejlepší profesionální liga v baseballu se hraje od dubna do září a v současnosti se jí účastní 30 severoamerických týmů. Většina z nich sídlí na území USA, pouze 1 je z Kanady (Toronto Blue Jays). Po základní části postupuje do playoff celkem 10 týmů. Ze dvou větví postupového pavouka vytvořeného s odkazem na AL a NL se nakonec střetnou finalisté v tzv. Světové sérii, která se hraje na čtyři vítězné zápasy.

Rozdělení týmu MLB do divizí
OBRÁZEK 1: Názvy a loga týmů MLB

Drogové delikty hráčů se v posledních dekádách týkaly hlavně zneužívání steroidů. Nešťastný skon jednoho z hráčů, rostoucí opioidová epidemie i nové vědecké poznatky ohledně konopí donutily představitele soutěže reagovat a seznam zakázaných látek upravit.

Až smrt hráče byla stimulem ke změně zakázaných látek

Motivačním faktorem k zařazení opioidů na seznam zakázaných látek byla tragická smrt (udušení zvratky) Tylera Skaggse, sedmadvacetiletého nadhazovače Los Angeles Angels, způsobená kombinací alkoholu a opioidů (fentanyl, oxycodone, oxymorphone). USA se dlouhodobě potýká s nadměrnou konzumací těchto látek a sportovci nejsou výjimkou. V našem starším článku si můžete přečíst, zda kanabidiol může být účinnou odpovědí na opiátovou epidemii.

Doufáme, že tato dohoda založená na zásadách prevence, léčby, povědomí a vzdělávání pomůže chránit zdraví a bezpečnost našich hráčů… Je naší kolektivní nadějí, že tato dohoda pomůže zvýšit informovanost veřejnosti o rizicích a nebezpečích opioidních léků a pozitivně přispět k národní rozpravě o tomto důležitém tématu.

Uvedl ve svém prohlášení Dan Halem, komisionář a nejvýše postavený muž soutěže.

Výkonný ředitel hráčské asociace MBLPA Tony Clark doplnil:

Hráči jsou převážně pro rozšíření režimu testování na drogy o opioidy a chtějí převzít vedoucí roli při řešení této národní epidemie.

O tom, že se již prokázalo slibné použití kanabidiolu při léčbě poruch spojených se zneužíváním návykových látek, se nikdo nezmínil.

Prozatím neaktualizovaný seznam zakázaných látek v MLB najdete zde. Ke kanabinoidům se už před několika měsíci postavila čelem nejprestižnější MMA organizace. V článku CBD, MMA a UFC popisujeme základní fakta o několikaleté budoucí spolupráci s kanadskou společnosti Aurora a vybranými univerzitami v oblasti výzkumu účinků kanabidiolu.

O tom, že CBD 

Zdroj: MLB, CNN

,